Jak bezpečně pracovat s kartony na vejce?

Z kartonů na vejce tvoří lidé po celém světě. Je to materiál s velkým kreativním potenciálem, ale je třeba k němu přistupovat s velkým respektem s ohledem na bezpečnost.

Karton od vajec je považován za jednorázový obal, právě proto, že jej nelze účinně desinfikovat. Toto hlásá v ČR právní řád. 

Nicméně jak tomu bývá, lidé tvořící z kartonů od vajec začali přemýšlet, jak by mohli tyto použité kartony účinně děsinfikovat. Byla jsem jednou z nich a také jsem takto pátrala.

Desinfekce kartonu od vajec je téma, které vzbuzuje velké vášně v internetových diskuzích. Někdo takovou „blbost“ neřeší, někdo ji řeší důkladně a jiný se zdráhá kartony od vajec v dětských projektech vůbec používat. Došla jsem k závěru, že toto téma by tady nemělo chybět, protože projektů s kartonovými obaly tady (již brzy) najdete nespočet.

Předesílám, že sama nejsem žádným odborníkem na mikrobiologii – jsem obyčejná máma a laik a níže uvedené informace jsem dala dohromady po projetí odborných webů a několika telefonických konzultacích s KHS.

Proč řešit čistotu kartonových obalů?

Někteří z vás už asi tuší, že v tomto článku bude řeč hlavně o bakteriích Salmonelly. Pokud si o Salmonelle něco přečtete na odborných webech (např. web pražské hygieny), zjistíte, že bakterie se mohou vyskytnout i na skořápce (a kontaminovat tak i kartonový obal). Taky se tam dozvíte, že bakterie se nejlépe množí při pokojové teplotě a nezabije je ani zmražení.

Nejbezpečnější řešení

Nechcete-li nic riskovat a protiví se vám tvoření z použitých kartonů na vejce, nejbezpečenějším řešením je koupit nové kartony, ve kterých vejce ještě nikdy nebyla. Ano, i takové obaly se dají sehnat v potřebách pro chovatele (např. Eshop GRANOFYT). Cena nové krabičky na 10 vajec se pohybuje kolem 5-8Kč. 
 
Byť toto řešení není plně v souladu s myšlenkou „vyrobeno z toho, co dům dal“, je zaručeně nejbezpečnější a doporučuji ho zvolit i ve školkách nebo dětských skupinách, kde tvoření z použitých kartonů na vejce zakázala KHS. Nelze se divit, to riziko tam je.
 
Od jisté doby si nové kartony kupuji i já. Jsou bez nálepek, nápisů a mám 100% jistotu, že tvoření z nich je pro děti bezpečné.

Domácí desinfekce kartonů od vajec

Předesílám, že toto jsou postupy, u kterých není zaručeno, že 100% zničí veškeré patogeny vyskytující se na kartonu. Zjištění, zda byly patogeny zničeny, by prokázal pouze laboratorní test.
 
Nicméně tyto dva postupy jsou mezi veřejností rozšířené a je na vás, zda se jimi budete inspirovat, či nikoliv a zda budete či nebudete z použitých kartonů tvořit. Stále je zde možnost koupit nové kartony na vejce nebo tento materiál prostě a jednoduše při tvoření oželet.

  • STŘÍKÁNÍ DEZINFEKCÍ. Vzhledem ke všem záhybům a poréznosti materiálu se musí karton nastříkat opravdu celý a hodně a navíc pak pořádně vyvětrat. Ideálně tohle dělejte venku.

  • DEZINFEKCE V TROUBĚ koluje jako další návod v internetových diskuzích. Tento způsob jsem také vyzkoušela. Na odborných webech jsem se dočetla, že pro likvidaci bakterií Salmonelly by měla stačit teplota 75°C v jádře (všude se ale uvádí jádro potraviny) po dobu 5-10 minut. Poté by měly být bakterie (snad) zlikvidovány. Já jsem nastavila 75° a 10 min.

Pokud se rozhodnete pro tento způsob dezinfekce, je to samozřejmě na vaši zodpovědnost – dejte velký pozor na vyšší teploty a s tím související riziko vznícení kartonu (ne, že to tam šoupnete hned potom, co jste z trouby vyndali kuře a teplota je 180°C!). Troubu během procesu pravidelně kontrolujte.

Teoreticky kontaminace kartonu možná je. Jak velká je ale pravděpodobnost nákazy z takového kartonu, to je věc druhá a odpověď na ni nikde nenajdete. Každý z vás ať s výše uvedenými informacemi naloží sám.

ALE! Když jsem tento článek před časem zveřejnila na svém instagramu, byly mezi komentujícími maminky, které potvrdily, že se Salmonellou doma nakazili právě z kartonů od vajec

Jak už jsem zmínila v úvodu. Kartony na vejce jsou materiál s velkým kreativním potenciálem, ze kterého tvoří lidé po celém světě. 

Doufám, že po přečtení tohoto článku máte jasněji o tom, proč použité kartony představují zdravotní riziko a jak je možné tomuto riziku předejít. 

Rozhodnutí, zda a z jakých kartonů budete tvořit, je už jen na vás.

Zde Vložte Text Nadpisu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *