Z kartonů na vejce tvoří lidé po celém světě. Je to materiál s velkým kreativním potenciálem, ale je třeba k němu přistupovat s velkým respektem s ohledem na bezpečnost.
Karton od vajec je považován za jednorázový obal, právě proto, že jej nelze účinně desinfikovat. Toto hlásá v ČR právní řád.
Nicméně jak tomu bývá, lidé tvořící z kartonů od vajec začali přemýšlet, jak by mohli tyto použité kartony účinně děsinfikovat. Byla jsem jednou z nich a také jsem takto pátrala.
Desinfekce kartonu od vajec je téma, které vzbuzuje velké vášně v internetových diskuzích. Někdo takovou „blbost“ neřeší, někdo ji řeší důkladně a jiný se zdráhá kartony od vajec v dětských projektech vůbec používat. Došla jsem k závěru, že toto téma by tady nemělo chybět, protože projektů s kartonovými obaly tady (již brzy) najdete nespočet.
Předesílám, že sama nejsem žádným odborníkem na mikrobiologii – jsem obyčejná máma a laik a níže uvedené informace jsem dala dohromady po projetí odborných webů a několika telefonických konzultacích s KHS.
Proč řešit čistotu kartonových obalů?
Někteří z vás už asi tuší, že v tomto článku bude řeč hlavně o bakteriích Salmonelly. Pokud si o Salmonelle něco přečtete na odborných webech (např. web pražské hygieny), zjistíte, že bakterie se mohou vyskytnout i na skořápce (a kontaminovat tak i kartonový obal). Taky se tam dozvíte, že bakterie se nejlépe množí při pokojové teplotě a nezabije je ani zmražení.
Nejbezpečnější řešení
Domácí desinfekce kartonů od vajec
- STŘÍKÁNÍ DEZINFEKCÍ. Vzhledem ke všem záhybům a poréznosti materiálu se musí karton nastříkat opravdu celý a hodně a navíc pak pořádně vyvětrat. Ideálně tohle dělejte venku.
- DEZINFEKCE V TROUBĚ koluje jako další návod v internetových diskuzích. Tento způsob jsem také vyzkoušela. Na odborných webech jsem se dočetla, že pro likvidaci bakterií Salmonelly by měla stačit teplota 75°C v jádře (všude se ale uvádí jádro potraviny) po dobu 5-10 minut. Poté by měly být bakterie (snad) zlikvidovány. Já jsem nastavila 75° a 10 min.
Pokud se rozhodnete pro tento způsob dezinfekce, je to samozřejmě na vaši zodpovědnost – dejte velký pozor na vyšší teploty a s tím související riziko vznícení kartonu (ne, že to tam šoupnete hned potom, co jste z trouby vyndali kuře a teplota je 180°C!). Troubu během procesu pravidelně kontrolujte.
Teoreticky kontaminace kartonu možná je. Jak velká je ale pravděpodobnost nákazy z takového kartonu, to je věc druhá a odpověď na ni nikde nenajdete. Každý z vás ať s výše uvedenými informacemi naloží sám.
ALE! Když jsem tento článek před časem zveřejnila na svém instagramu, byly mezi komentujícími maminky, které potvrdily, že se Salmonellou doma nakazili právě z kartonů od vajec.
Jak už jsem zmínila v úvodu. Kartony na vejce jsou materiál s velkým kreativním potenciálem, ze kterého tvoří lidé po celém světě.
Doufám, že po přečtení tohoto článku máte jasněji o tom, proč použité kartony představují zdravotní riziko a jak je možné tomuto riziku předejít.
Rozhodnutí, zda a z jakých kartonů budete tvořit, je už jen na vás.