Miluju ho! Myslím ten porcelán!!!!! Je to super samotvrdnoucí hmota. Je levná, rychle vyrobená a dobře se s ní pracuje. Jediná nevýhoda je, že výsledné suché výrobky jsou velmi křehké, jako pravý porcelán. Při správném zacházení však vydrží i několik let.
Do výroby ozdob se může zapojit celá rodina a děti již od těch nejmenších. Nejprve se vydejte na procházku nasbírat jarní kvítky a hlavně lístečky s výraznou rubovou stranou. Nezapomeňte si s sebou vzít košíček nebo krabičku od vajec, do které budete s dětmi jarní přírodniny sbírat.
Jak na studený porcelán?
V teflonové pánvi smíchejte 2 hrnky jedlé sody, 1 hrnek kukuřičného škrobu a 1 hrnek vody a důkladně rozmíchejte. Na mírném (!) plameni zahřívejte do doby, dokud se hmota nezačne odlepovat od krajů (trvá to několik minut). Hned poté horkou hmotu vyndejte a nechte vychladnout. Pokud se přehřeje, začne v pánvi tvrdnout, ale je možné zkusit dodat trochu vody a znovu chvilku prohřát.
Výroba ozdob
Když je hmota teplá tak akorát do ruky, rozválejte ji na silnější plát (cca 4 mm) a po celé ploše na něj s dětmi naskládejte rostlinky rubovou stranou dolů. Pak po nich několikrát přejeďte válečkem. Rostlinky poté pomalu sundejte. Pokud jste si nasbírali mimo lístečků i květy, obtiskněte je do hmoty až poté, co jste ostatní rostliny již přejeli válečkem. Obtisk kvítků bude jemnější a ne tak hluboký.
Poté můžete s dětmi začít vykrajovat. Nezapomeňte udělat špejlí dírky na pověšení. Vykrájené tvary opatrně přeneste na tác s pečícím papírem a nechte volně vyschnout při pokojové teplotě. Během schnutí ozdoby několikrát opatrně otočte. Budou suché za cca 12 – 24 hodin.
Můj tip
Vyschlé ozdoby můžete s dětmi také libovolně pomalovat. Drsnější hrany zabruste jemným smirkovým papírem. Nakonec můžete ozdoby jemně zafixovat bezbarvým lakem. Do příštího jara je uchovejte v suchu, vlhkost jim totiž nedělá dobře.