Na stavbě – DIY sensory box

Když syn (tehdy 3r) začal projevovat zájem o stavební stroje, stavbu a vše kolem ní, rozhodla jsem se, že mu vyrobím senzorické hraní přímo na míru.

Jak jsem senzorický box vyrobila?

Z terakotové samotvrdnoucí hmoty jsem vykrájela cihličky (detailní postup jsem sepsala níže), špejlí vypíchla dírky, zahladila a nechala pořádně vyschnout (cca 5 dní). Když byly cihličky hotové, přidala jsem k nim pár komponentů. Teda spíš takhle – v rámci pravidelného třídění zásob ve spíži jsem vyřazovala prošlé a zvětralé zásoby a zrodil se tenhle nápad!

Místo klasického hlubokého tácu na tyto hrátky, jsem použila víko od velké kartonové krabice, které nám pro tento účel posloužilo úplně perfektně!

Pak už jsem box doplnila figurkami a stroji z Dupla, jeřábem, pásovým podavačem a pár kostkami. K tomu jsem doma posbírala pár artefaktů, které mají něco společného se stavbou a na závěr jsem box doplnila také zvukovými efekty – o to se postaralo kouzelné čtení od ALBI které dodalo zvuky stavby 🙂

Výroba cihliček

Cihličky jsou vyrobené ze samotvrdnoucí hmoty v barvě terakota (seženete ve výtvarných potřebách, větších papírnictvích nebo na internetu), není to rozhodně žádné neobvyklé zboží. Značka je jedno, my měli Carioca, ale fajn je i Kera atd. Fajnšmekři si mohou hmotu udělat i sami doma, ale o tom jindy 😃

Připravte si prkénko/podložku, ostrý nůž, špejli a tác na vysychání vyložený pečícím papírem.

Důležité tipy:

  • Odkrajujte ostrým nožem rovnou z bloku hmoty tak, jak ji vyndáte z obalu. Hmotu nijak nezpracovávejte, nehněťte apod. Rovnou krájejte.
  • Chcete mít cihličky jednu jako druhou? Před samotným zakrojením si na hmotu nožem naznačte, kde a jak budete řezat, aby byly cihličky stejně vysoké. My máme různé výšky i tvary, ale určitě se najdou tací, kteří to chtějí mít pintlich.
  • Do cihliček naznačte dírky špejlí z obou stran, hrany uhlaďte prsty a dejte vyschnout.
  • Schnutí zajistěte venku, doma to jinak smrdí 😃 Můžete pomalu sušit i v troubě. Při schnutí cihličky občas otočte. Ty naše schnuly s přestávkami venku cca 4 dny, ale byly celkem vysoké.

Do komentářů mi napište, zda se do výroby pustíte a co byste z cihliček postavili vy, kdybyste byli dětmi 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *