Sluneční tisk neboli kyanotypie

Typická letní aktivita, kterou si určitě ponechte na velmi horký letní den. Uvidíte, že sklidíte úspěch 🙂

Co je to kyanotypie?

Kyanotypie neboli sluneční tisk je technika, při které se používá speciální barva, kterou aktivují sluneční paprsky. Na textil nanesete tuto barvu, následně na nabarvenou plochu položíte listy, květiny nebo jiné předměty a vystavíte na několik minut slunečním paprskům. Pak barvu vymyjete a kouzlo je hotové.

Rady a tipy

  • Na začátek nutno říct, že celé je to spíš práce pro dospělého, který musí nachystat látky, oblepit okraje, podložit látku kartonem nebo igelitem, aby se barva neobtiskla na druhou stranu, pak nanášet barvu (která určitě není určena do dětských rukou), vymývat, prát… Na dětech je najít pěkné lístky a květy a pozorovat celý proces.
  • Dělejte to v rukavicích, ta barva jde z rukou špatně dolů a bůhvíco v tom vlastně je za chemii.
  • Dejte si záležet a najděte s dětmi opravdu velké krásné listy zajímavého a členitého vzhledu. Skvěle vypadá vše podobné kapradí, listy jahodníku a nejrůznější plevel. Květiny vybírejte s velkými květy a položte je na látku květem dolů. U nás měl úspěch měsíček. Sedmikrásky vám vidět nebudou. Chce to zkrátka všechno ve velkém 🙂
  • Na látku nedávejte moc velkou vrstvu barvy. Natřete ji, ale tak, aby po tahu štětcem nezůstávaly na látce vrstvy barvy, ale aby se veškerá barva pěkně vpila do látky.
  • Látku natírejte ve stínu, kytky a listy na ni položte taky ve stínu. Můžete kytky i zatížit, my jsme to ale nedělali. Látku i s kytkami pak vyneste na slunce, nejlépe v pravé poledne. Nechte působit po dobu uvedenou na barvě. My to na tom měli určitě přes hodinu a nic se nestalo.
  • Barvu z látky vymývejte dlouho, nejlépe ve staré vaně nebo škopku. My máme vanu plechovou a nic se nestalo. U plastových bych byla opatrná ohledně možného obarvení.
  • Pořádně vymáchanou látku dejte HNED vyprat (ideálně s ubrouskem na zachycení obarvení).
  • Pokud výsledek není podle vašich představ, můžete obrázek domalovat fixou na textil.
  • Barvy na kyanotypii jsou zn. Solar Fast a koupila jsem je na www.silktrade.cz.

Tip

Kupte raději tmavší barvu. Ta žlutá, co jsme měli my, moc hezky nezafungovala.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *